70 років ООН

                                   Для чого нам потрібна ООН?

Організацію Об’єднаних Націй (ООН) було засновано 24 жовтня 1945 року з метою встановлення миру у світі та покращення рівня життя у всьому світі. ООН та її інституції з мирною місією без кінця перебувають на кризових територіях та місцях воєнних дій, домагаються підписання мирних угод зі сторонами конфлікту та намагаються обеззброїти їх. ООН виступає на захисті прав людини, піклується про біженців, саме через Всесвітню організацію охорони здоров’я слідкує за кращим забезпеченням населення здоровою їжею на Землі. Крім того, ООН має амбіційні плани щодо запобіганню глобального потепління. Розглянемо останні досягнення ООН.

Мирна місія: що стосується зусиль у «мирному» плані, то ООН знаходиться зараз не у вигідному положенні: Україна підписала  мирні домовленості, проте війна не припиняється. Безуспішними є зусилля мирної місії у Сирії. Проявляється спроба введення права «вето» п’яти постійних членів Ради Безпеки ООН – США, Росії, Франції, Великої Британії та Китаю. Досягнені з великим зусиллям рішення будуть знищені одним з представників. У конфлікті із Сирією – це Росія і Китай.

Нещодавнє перемир’я з прогалинами: Підписана 25 липня 2015 року між п’ятьма країнами, Німеччиною та Іраном угода, тільки на перший погляд здається успішною. Проте Іран зобов’язується зменшити багатий запас урану. Угоди не є досконалими , адже навіть після їх підписання іранці продовжують розвивати діяльність своїх військових програм.  Підґрунтям для підписання угоди були скоріше економічні інтереси, тому що разом з угодою  були введені економічні санкції проти Ірану.

Права людини – успішне оновлення: Розкриття Едвардом Сноуденом шпіонської діяльності дало підставу Раді з прав людини вжити наступних заходів:

У березні 2015 року він створив резолюцію щодо захисту прав людини та стосовно приватної сфери; у липні, разом з Жозефом Каннотані та спеціальним кореспондентом відбулося спостереження захисту даних та конфіденційності у цифровому світі. Його робота повинна була привести до всесвітньо загального врегулювання захисту приватної сфери в Інтернеті.

Гуманітарні завдання ­– невідкладна допомога: Зараз у світі нараховують близько 60 млн. біженців. Так багато не було ще ніколи. Товариство допомоги біженцям (UNHCR) не тільки складає статистику, але й пропонує допомогу. Товариство  займається забезпеченням продуктами харчування, надає психологічну підтримку та піклується про біженців. Воно допомагає там, де інші допомогти безсилі або взагалі цього не хочуть. Саме тому допомога ООН є дуже важливою. Товариство захисту біженців обіцяє протягом 72 годин прибувати на у будь-яку «гарячу» точку світу. Сьогоднішніми головними «гарячими» точками є країни Середнього та Далекого Сходу, наприклад Африка.

Угоди щодо запобігання глобальному потеплінню – краще, ніж нічого: Кіотський протокол 1997 року повинен був запровадити у світі нову кліматичну політику. Країни, що підписали угоду, зобов’язалися зменшити викиди парникових газів. США не повністю підписала протокол, багато держав не дотримувалося плану. Німеччина, навпаки, перевищила виконання протоколу на 2%.

На Всесвітньому кліматичному саміті у кінці року в ООН хочуть запровадити загальну для всіх країн угоду.

Медичне забезпечення – мало грошей, мало впливу: За рік Всесвітній організації охорони здоров’я вдалося покращити стан здоров’я  людей у Західній Африці, де вирувала епідемія Еболи. Організація «Лікарі без кордонів» зробила виклик хворобі. Керівник ВОЗ хоче запровадити фінансування  кризового фонду заходів  невідкладної допомоги для можливості швидкого реагування на спалахи епідемії. Але не тільки відсутність грошей, але й політика країн роблять це явище неможливим.

Sywaine von Liebe для „Punkt: einfach wissen“

22.10.2015

Переклала Вікторія Хоменко