Що таке Цілі Сталого Розвитку?

         Цілі cталого розвитку (ЦСР) – це новий універсальний набір цілей, завдань та показників, які країни-члени ООН будуть використовувати для формування свого плану дій та політичного курсу на наступні 15 років.

ЦСР доповнюють Цілі розвитку тисячоліття (ЦРТ), які були узгоджені урядами у 2001-му році. Їх термін добіг кінця в грудні 2015-го року.

gsd

Фото: Felipe Dana/AP

Фото: Felipe Dana/AP

Для чого потрібен ще один набір цілей?

Нагадаємо, що до восьми ЦРТ належали: подолання бідності та голоду, загальнодоступна освіта,  гендерна рівність, зниження рівня смертності серед дітей та матерів, боротьба зі СНІДом, малярією та іншими хворобами, екологічна стійкість, розвиток міжнародного партнерства. На жаль, цим цілям не вдалося подолати головні причини бідності та гарантувати гендерну нерівність.

У цілях не йшлось про права людини та не конкретизувались питання економічного розвитку. Теоретично ЦРТ стосувались усіх країн, але реально бідні країни могли їх досягнути лише за фінансової допомоги багатих країн. З Цілями сталого розвитку навпаки – кожна країна повинна буде працювати, щоб досягнути поставлених завдань.

Наближається дедлайн Цілей розвитку тисячоліття, а близько мільярда людей все ще витрачають менше $1,5 долара на день (що є межею бідності згідно зі Світовим банком) та понад 800 мільйонам людей не вистачає їжі. Жінки все ще борються за свої права, залишається високим рівень родової смерності.

Що входить до 17-ти цілей?

  1. Світ без бідності
  2. Світ без голоду
  3. Хороше здоров’я
  4. Якісна освіта
  5. Гендернарівність
  6. Чиста вода і санітарія
  7. Відновлювана і недорога енергія
  8. Хороша робота і економіка
  9. Інновації і надійна інфраструктура
  10. Зменшення нерівність
  11. Екологічно чисті міста
  12. Відповідальне використання ресурсів
  13. Протидія зміні клімату
  14. Безпечне використання океанів
  15. Безпечне використання землі
  16. Мир і верховенство закону
  17. Співробітництво заради сталого розвитку

 

У межах цих 17-ти цілей є ще 169 доповнюючих завдань. Наприклад, до завдань з подолання бідності входить зменшення кількості бідних людей щонайменше на половину до 2030-го року, подолання злиднів ( що вимірюються кількістю людей, які живуть менш ніж на $1.25 на день). До завдань гендерної рівності належить боротьба з насильством над жінками.

Як було обрано саме такі цілі?

На відміну від Цілей розвитку тисячоліття, які були розроблені кількома фахівцями у штаб-квартирі  ООН, цього разу організація провела найбільшу за свою історію програму консультацій, щоб визначити, які саме цілі потрібно обрати.

Відкрита робоча група за участю представників із 70-ти країн провела своє перше засідання в березні 2013-го року і в липні наступного року опублікувала остаточний проект документу з 17-ма пропозиціями. Проект був представлений на Генеральній Асамблеї ООН у вересні 2014-го. Далі відбулись переговори країн-учасників і остаточне формулювання цілей та завдань, як і  преамбула та декларація, було прийняте в серпні 2015.

Поруч із відкритими обговореннями, ООН провела цілий ряд «глобальних розмов», які включали 11 тематичних і 83 національних консультацій і поквартирних опитувань. Організація також запустила онлайн-опитування, де користувачі мали визначити пріоритетні завдання в межах цілей. Підсумки цих консультацій вилились у обговорення робочих груп.

Напередодні саміту ООН щодо Цілей Сталого Розвитку, який проводився 25-27 вересня і з нагоди 70-ої річниці створення ООН, на штаб-квартиру організації було спроектовано 10-хвилинний фільм, який представляв цілі. Фото: Cia Pak

Напередодні саміту ООН щодо Цілей Сталого Розвитку, який проводився 25-27 вересня і з нагоди 70-ої річниці створення ООН, на штаб-квартиру організації було спроектовано 10-хвилинний фільм, який представляв цілі. Фото: Cia Pak

Напередодні саміту ООН щодо Цілей Сталого Розвитку, який проводився 25-27 вересня і з нагоди 70-ої річниці створення ООН, на штаб-квартиру організації було спроектовано 10-хвилинний фільм, який представляв цілі. Фото: Cia Pak

Чи задоволені країни запропонованими 17-ма цілями?

         Схоже, що більшість країн задоволена обраними цілями, але деякі країни-учасники, як Великобританія і Японія, мають певні зауваження. Деякі країни переконані, що план дій, який складається з 17-ти цілей, надто громіздкий для впровадження і складний для представлення широкому загалу і воліли б, щоб документ був лаконічніший. Британський прем’єр-міністр, Девід Кемерон, публічно сказав, що він хотів би максимум 12 цілей, а ще краще – десять. Хоча не уточнив, які саме цілі британський уряд викинув би, якщо б міг. Навіть The Economist вважає, що цілі могли бути сформульовані більш стисло.

Деякі неурядові організації також переконані, що перелік цілей надто широкий, однак всі сходяться на тому, що краще мати 17 цілей, які стосуватимуться розширення прав жінок, миру та безпеки, ніж мати абстрактні цілі, у яких не буде конкретизовано ці проблеми.

Як вимірюватимуться цілі?

Показники досі розробляються групою експертів. Кожен показник оцінюється за його придатністю і актуальністю. Кожному завданню має відповідати приблизно два показники. Розробка має бути завершена в березні 2016 року.

Як будуть фінансуватися цілі?

         За приблизними оцінками, для досягнення цілей потрібно близько 66 мільярдів доларів щороку, а щорічні інвестиції у покращення інфраструктури (вода, сільське господарство, енергетика) сягатимуть близько семи мільярдів доларів щороку.

Основою впровадження цілей будуть державні фінанси, але велику роль гратимуть і кошти приватного сектора.

Коли вступлять в дії нові цілі?

         Цілі сталого розвитку були прийняті на саміті ООН у вересні 2015-го року і вступили в силу в січні цього року.

Джерело: The Guardian