ООН слугує всесвітнім форумом, на якому країни можуть піднімати і обговорювати складні питання, включаючи проблеми війни і миру.

Golan Heights

Коли Рада Безпеки отримує інформацію про загрозу миру, вона, як правило, спочатку просить сторони дійти згоди мирним шляхом. Якщо ж збройні дії починаються або продовжуються, Рада Безпеки намагається домогтися припиненню вогню. Після цього вона може направити в неспокійні райони миротворчі місії для відновлення миру або зажадати введення економічних санкцій та ембарго.

Чи вдавалося ООН коли-небудь зупинити війну?

Завдяки ООН багато конфліктів не переросли в повномасштабні війни. ООН неодноразово забезпечувала механізм для нейтралізації потенційних конфліктів, наприклад берлінської кризи (1948-1949 років), кубинської ракетної кризи (1962 рік) і близькосхідної кризи (1973 рік). У всіх цих випадках втручання ООН допомогло запобігти війни між наддержавами. Крім того, ООН належала важлива роль у припиненні війн в Конго (1964 рік), між Іраном та Іраком (1988 рік) і в Сальвадорі (1992 рік), і Гватемалі (1996 рік).

Що відбувається, якщо яка-небудь країна ігнорує рішення Ради Безпеки?

Якщо рішення Ради Безпеки не виконуються, вона може прийняти ряд заходів для забезпечення їх виконання. Якщо якась країна погрожує війною, порушує мир або здійснює акт агресії, Рада Безпеки може ввести економічні торгові санкції або прийняти інші конкретні заходи, наприклад ввести заборону на поставки зброї і пересування, дипломатичні обмеження. Крім того, в певних ситуаціях може санкціонувати застосування сили. Однак подібні заходи є крайнім засобом і застосовуються тільки в тому випадку, якщо мирні засоби врегулювання суперечки вичерпані.

Для припинення конфлікту Рада Безпеки може уповноважити коаліцію держав-членів застосувати «всі необхідні заходи», включаючи військові дії, як, наприклад:

– в 1991 році ­ для відновлення суверенітету Кувейту після нападу на нього Іраку;

– в 1992 році ­ для нормалізації обстановки з метою доставки гуманітарної допомоги в Сомалі.

Що ж таке миротворча операція?

Unified ResponseМиротворчі операції виконують роль нейтральної третьої сторони для встановлення і збереження режиму припинення вогню і створення буферної зони між воюючими сторонами. Крім того, вони надають допомогу в проведенні виборів і в знешкодженні смертоносних наземних мін. Поки миротворці забезпечують мир на місцях, посередники з ООН
зустрічаються з керівництвом воюючих сторін або країн і намагаються домогтися мирного врегулювання конфлікту.

Існують два види миротворчих операцій: місії спостерігачів і операції за участю миротворчих сил. Миротворців ООН легко впізнати за емблемою ООН і блакитними беретам, які вони носять, перебуваючи на службі. Блакитні каски, які стали символом миротворців ООН, надягають під час будь-яких операцій, коли існує небезпека. Миротворці носять свою національну форму. Уряди, що надають війська, зберігають повний контроль над своїми військовими контингентами, що несуть службу під прапором ООН.

Проте у наші дні миротворці ООН не просто виступають як буфер між протиборчими силами, а виконують й інші завдання, наприклад:

– контроль за дотриманням умов перемир’я, режиму припинення вогню, військове спостереження;

– демобілізація та реінтеграція;

– роззброєння;

– гуманітарна допомога;

– організація виборів;

– захист прав людини;

– охорона порядку;

– розмінування;

– співпраця з регіональними організаціями.

Скільки миротворчих операцій здійснила ООН?

За перші 40 років своєї історії (1945-1985 роки) ООН запровадила всього 13 миротворчих операцій, тоді як за наступні 28 років (1986-2014 роки) було розгорнуто 56. На сьогоднішній день функціонують 16 миротворчих операцій.

ООН бореться за мир і прогрес, але при цьому сьогодні на планеті так мало миру. Чи потрібна нам ООН?

За останні 60 років у світі відбулося понад 50 війн. За даними Стокгольмського міжнародного інституту з дослідження проблем миру, тільки в 2006 році в світі відбулося 17 великих збройних конфліктів. На щастя, жоден з них не переріс в нищівну світову війну. На загальну думку, велика заслуга в цьому належить проведеній ООН кампанії за мир і роззброєння.

Багато хто вважає, що ООН необхідно підсилити, для того, щоб вона могла припиняти малі війни і забезпечувати повне виконання своїх рішень. Проте ефективність дій ООН залежить від політичної волі держав-членів, від їх готовності виконувати ті рішення, які вони самі прийняли.

infographic

Джерело: http://www.un.org/ru/aboutun/booklet/peace.shtml