Багато людей питали мене, в чому ж полягає роль Організації Об’єднаних Націй в розв’язанні конфліктів по всьому світу, та чи є робота даної Організації взагалі ефективною, враховуючи кошти та сили, які вона витрачає на різноманітні операції.
Я постараюся відповісти на дане питання, врахувавши всі можливі аспекти.
В нашій мові існує таке поняття, як миротворчість. Цей термін означає широкий спектр дій, спрямованих на досягнення згоди між сторонами, що перебувають у конфлікті, мирним шляхом. Миротворчість – один з найбільш ефективних засобів ООН по допомозі країнам в проходженні шляху від війни до миру.
Миротворчі операції ООН керуються трьома принципами:
- Згода сторін конфлікту;
- Неупередженість;
- Невикористання сили, окрім випадків самозахисту та захисту мандата.
В англійській мові можна виділити 3 етапи операцій даного виду:
- Peacemaking – фаза, яка характеризується розміщенням місії з метою стримування воюючих сторін від боротьби задля можливості проведення переговорів;
- Peacekeeping: солдати розміщуються в конкретних зонах бойових дій з метою запобігання новим спалахам конфлікту;
- Peacebuilding. Коли шляхом переговорів зупинено вогонь і досягнуто згоди в підписанні договору, починається третій етап. Його мета – роззброєння сторін, повернення біженців, проведення виборів та спостереження за дією прав людини – таким чином, виконання всіх можливих кроків, які забезпечать довготривалий мир.
Відповідно до 33-ої статті Статуту Організації Об’єднаних Націй:
- Сторони, що беруть участь у будь-якому конфлікті, продовження якого могло б загрожувати підтримці міжнародного миру і безпеки, повинні насамперед намагатися вирішити конфлікт шляхом переговорів, обстеження, посередництва, примирення, арбітражу, судового розгляду, звертання до регіональних органів або угод чи інших мирних засобів на власний вибір.
- Рада Безпеки, коли вважає за необхідне, вимагає від сторін розв’язання їхнього конфлікту за допомогою таких засобів.
Тобто, важливо пам’ятати, що миротворчі частини посилаються в проблемні регіони не з метою культивації воєнних дій, а з метою їх запобігання. В більшості, вони є легко озброєними, до того ж використовувати зброю вони можуть лише з метою захисту, як я згадала раніше.
На даний момент Департаментом Миротворчих Операцій проводяться 16 операцій на 4 континентах світу. Для ознайомлення з ними – http://www.un.org/en/peacekeeping/operations/current.shtml.
Можна також додати, що до цілей миротворчих заходів на сьогоднішній день відносять, окрім вказаних раніше, сприяння політичному процесу та допомогу в відновленні верховенства права.
Враховуючи той факт, що ця діяльність стосується однієї з найскладніших сфер нашого життя, тобто, політичної, успіх ніколи не можна гарантувати. Але потрібно завжди бути на шляху до нього. “Success is the sum of small efforts – repeated day in and day out”, – Emmeline Pankhurst.
Владислава Смолінська